Finał X konkursu historycznego Geneza II wojny światowej

21. listopada w Klubie „Marchołt” odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu.

Na uroczystość przybył i wręczył nagrody wicekurator oświaty – Tadeusz Żesławski.

Wyniki ogłosił przewodniczący Jury dr hab. Kazimierz Miroszewski.

Jury postanowiło nie przyznać I nagrody.

II nagrodę otrzymał:

Patryk Czupryniak – V Liceum Ogólnokształcące im. Nikoli Tesli w Chorzowie, opiekun Dawid Madejski

Wyróżnieni zostali następujący autorzy nadesłanych prac:

Rozdanie nagród

Rozdanie nagród

Rozdanie nagród

Rozdanie nagród

Rozdanie nagród

Rozdanie nagród

Gratulujemy laureatom!


Finał IX konkursu historycznego Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980 - 1981

22. listopada w Klubie „Marchołt” odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród wyróżnionym uczestnikom konkursu.

Na uroczystość przybyli: reprezentująca wojewodę śląskiego – pani Anna Tochowicz z Wydziału Informacji Europejskiej i Projektów Transgranicznych,, wicekurator oświaty – Tadeusz Żesławski.

Wyniki ogłosił przewodniczący Jury dr hab. Kazimierz Miroszewski.

Jury postanowiło nie przyznać I nagrody, przyznało natomiast trzy wyróżnienia.

Wyróżnieni zostali następujący autorzy nadesłanych prac:

Gratulujemy laureatom!

Rozdanie nagród Rozdanie nagród Rozdanie nagród Rozdanie nagród


Zwyciężca konkursu Kornel Lizurej relacjonuje pobyt w Angli

Z odbytego kursu jestem jak najbardziej zadowolony. Szkoła w Londynie bardzo mnie zaskoczyła, oczywiście pozytywnie. Świetne wyposażenie, dobra organizacja oraz niezwykle optymistycznie nastawieni nauczyciele. W International House miałem okazję nie tylko udoskonalić język angielski, ale również poznać wielu ludzi, z najróżniejszych części świata. Sam Londyn to piękne miasto z ogromem turystycznych miejsc, które trzeba zwiedzić, dlatego cieszę się, że miałem okazję to wszystko zobaczyć. W pierwszych dniach bardzo pomogła mi rodzina, u której się zatrzymałem. Muszę przyznać, że Anglicy są niezwykle skorzy do pomocy.
Nie tak straszna, jak ją malują, jest też pogoda w Anglii. Przez całe dwa tygodnie pobytu w Londynie mogłem liczyć na idealne warunki do zwiedzania. Rzecz jasna wykorzystałem to do przemierzenia połowy miasta i odkrywania widoków z takich miejsc jak Tower Bridge, Madame Tussauds, London Eye, Emirates Stadium, Stamford Bridge czy Buckingham Palace.


IX konkurs historyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980-1989

Główną nagrodą w konkursie jest dwutygodniowy kurs języka angielskiego w Wielkiej Brytanii.

Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980-1989 - plakat
więcej.....


Finał VIII konkursu historycznego Polskie Państwo Podziemne pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939-45

14. marca w Sali Widowiskowej Klubu „Marchołt” odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Na uroczystość przybyli: reprezentująca wojewodę śląskiego – dyrektor Wydziału Informacji Europejskiej i Projektów Transgranicznych –Elżbieta Sołtysek, wicekurator oświaty – Tadeusz Żesławski oraz prezes KNST Marchołt – Aleksander Fiszer.

Jury konkursu, pracujące pod przewodnictwem dr hab. Kazimierza Miroszewskiego, dokonało następującego podziału nagród:

I nagroda (dwutygodniowy kurs języka angielskiego w W. Brytanii):

Wyróżnienia:

Gratulujemy laureatom!

Rozdanie nagród Rozdanie nagród Rozdanie nagród Rozdanie nagród Rozdanie nagród


VIII Konkurs Historyczny dla Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych

Polskie Państwo Podziemne pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939-45.

Główną nagrodą w konkursie jest dwutygodniowy kurs języka angielskiego w Wielkiej Brytanii.

Polskie Państwo Podziemne pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939-45. - plakat
więcej.....


Angielski w Londynie – relacja Moniki Sosnowskiej, laureatki konkursu

W ramach głównej nagrody konkursu "Państwo stanu wyjątkowego. Polska 1981 - 83" miałam okazję wyjechać na dwutygodniowy kurs języka angielskiego na Wyspy Brytyjskie.

Pierwszą decyzję jaką musiałam podjąć przed wyjazdem to w jakie miejsce chciałabym pojechać. Decyzja ta nie należała do najłatwiejszych ponieważ w Anglii jest wiele pięknych miejsc. Ostatecznie wybrałam miasto Londyn 

Podczas trwania kursu poznała wiele ciekawych osób z różnych zakątków świta. Atmosfera w szkole była bardzo miła a zajęcia prowadzone były sposobem "uczyć bawiąc". Po zajęciach oraz w weekendy zwiedzałam miasto. Byłam między innymi w:

Podczas pobytu w Londynie mieszkałam u brytyjskiej rodziny, dzięki czemu mogłam jeszcze bardziej podszkolić się w języku podczas rozmów, poznawać tradycje i zwyczaje ludzi mieszkających w Londynie.

Wyjazd uważam za jak najbardziej udany. Dla mnie była to okazja do doskonalenia języka jak i do poznania nowych miejsc w których jeszcze nie byłam.

Monika Sosnowska 


Wystawa w Gliwicach

9. marca 2012 w Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej odbył się wernisaż wystawy „Niezależne Zrzeszenie Studentów (1980-1990) w województwie katowickim”, obrazującej historię śląskiego NZS od powstania do ponownej rejestracji. Wystawa, przygotowana przez Oddział Katowicki Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Pokolenie oraz Stowarzyszenie NZS 1980, prezentowana była w marcu ubiegłego roku na terenie Uniwersytetu Śląskiego.

Na terenie Politechniki Śląskiej wystawa znalazła się dzięki staraniom dr Piotra Stachurskiego, który wraz z Przemysławem Miśkiewiczem dokonał jej otwarcia. Wernisaż swą obecnością zaszczycili JM Rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości dr inż. Tadeusz Grabowiecki oraz posłowie: Maria Nowak, Piotr Pyzik i Wojciech Szarama.

Wystawa w Gliwicach

więcej w galerii...


Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Państwo stanu wyjątkowego. Polska 1981-83"

8. grudnia w Sali Widowiskowej Klubu "Marchołt" odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Uroczystość uświetnili swą obecnością: wicekurator oświaty Tadeusz Żesławski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Sławomir Ciebiera oraz prezes KNST Marchołt Aleksander Fiszer.
Nagrody laureatom wręczył wicekurator – Tadeusz Żesławski.

Jury konkursu, pracujące pod przewodnictwem dr Kazimierza Miroszewskiego, dokonało następującego podziału nagród:

I nagroda (dwutygodniowy kurs j. angielskiego w W. Brytanii):

Monika Sosnowska z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Chorzowie

Wyróżnienia:

Gratulujemy laureatom!

Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 'Państwo stanu wyjątkowego. Polska 1981-83' Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 'Państwo stanu wyjątkowego. Polska 1981-83' Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 'Państwo stanu wyjątkowego. Polska 1981-83' Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 'Państwo stanu wyjątkowego. Polska 1981-83' Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 'Państwo stanu wyjątkowego. Polska 1981-83'


Konferencja na temat polityki historycznej

W dniach 18-19 listopada Stowarzyszenie NZS 1980 wraz ze Stowarzyszeniem Pokolenie i katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało konferencję:

„Polityka historyczna jako element budowy wizerunku Polski we współczesnym świecie”

Miejscem pierwszego dnia konferencji była Aula Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Jego część pierwsza zatytułowana „Polityka historyczna w Polsce po 1989 roku”, rozpoczęła się powitaniem uczestników przez:

Następnie prelekcje wygłosili:

W części II, zatytułowanej „Polityka historyczna – jak to robią inni?”, uczestnicy wysłuchali prelekcji:

Część III „Polityka historyczna w praktyce” składała się z dwóch paneli dyskusyjnych:

Panel „Czy polityka historyczna jest potrzebna? Czy państwo polskie ma pomysł na politykę historyczną?” prowadził - Przemysław Miśkiewicz (Stowarzyszenie Pokolenie). Udział w nim wzięli przedstawiciele instytucji państwowych:

Panel dyskusyjny „Czy polityka historyczna jest potrzebna? Czy państwo polskie ma pomysł na politykę historyczną? Przykłady z praktyki samorządowców i NGOs” prowadził Aleksander Fiszer (Stowarzyszenie 1980). Panelistami byli przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych:

Część IV „Marketing historyczny – jak i dlaczego robi się to w biznesie?” wypełnił panel dyskusyjny „Rola marketingu w biznesie. Przykłady zastosowań biznesowych i korzyści dla firm.” Udział w nim wzięli przedstawicieli firm, które w swojej polityce marketingowej odwołują się do historii:

Prowadził Zbigniew Kopczyński (Stowarzyszenie NZS 1980).

Drugiego dnia odbyły się w klubie Marchołt warsztaty dla NGO. Kilkunastu przedstawicieli organizacji pozarządowych przedstawiło swą dotychczasową działalność oraz ustaliło ramowe zasady współpracy, w szczególności wspólnego występowania wobec instytucji państwowych.

Konferencja na temat polityki historycznej
Więcej zdjęć w Galerii


Premierowa promocja „Listu z Polski”

5. kwietnia gośćmi Klubu Dyskusyjnego im. Irka Kwietnia byli Mariusz Pilis i Artur Dmochowski autorzy książki "List z Polski". Książka oparta jest na wywiadach, udzielonych w trakcie realizacji filmu "List z Polski" m. in. przez B. Wildsteina, prof. A. Nowaka, W. Bukowskiego i prezydenta W. Juszczenkę. Rzuca całkowicie nowe światło na przyczyny katastrofy smoleńskiej. Katastrofa smoleńska stanowiła punkt wyjścia do dyskusji, której głównym tematem był stan państwa polskiego oraz miejsce Polski w polityce światowej.

Spotkanie prowadził Marek Kempski.

Premierowa promocja „Listu z Polski” Premierowa promocja „Listu z Polski”


Konferencja z okazji 30-lecia rejestracji NZS

4. marca w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja z okazji 30. rocznicy rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Otwarcia dokonali JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz dyrektor Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Drogoń.

Konferencja składała się z trzech dyskusji panelowych:

 1. NZS w latach 1980-81 z perspektywy krajowej
  dyskutanci:
  • Wojciech Bogaczyk
  • Jacek Czaputowicz
  • Jarosław Guzy
  • Adam Kalita
 2. NZS w latach 1980-81 z perspektywy uczelni Górnego Śląska
  dyskutanci:
  • Krzysztof Gołba
  • Jan Jurkiewicz
  • Zbigniew Kopczyński
  • Wojciech Szrama
  • Aleksander Szpak
 3. NZS na Górnym Śląsku w latach 1982-90
  dyskutanci:
  • Tomasz Górski
  • Paweł Konarski
  • Mirosław Markiewicz
  • Krzysztof Miśka
  • Mariusz Siembiga
  • Marek Żelazny

Dyskusje prowadzili: Przemysław Miśkiewicz – prezes Stowarzyszenia Pokolenie oraz dr Tomasz Kurpierz – historyk z IPN Katowice.

W przerwie konferencji na placu przed Rektoratem UŚ odsłonięto wystawę obrazującą historię śląskiego NZS od powstania do ponownej rejestracji.

Konferencja z okazji 30-lecia rejestracji NZS Konferencja z okazji 30-lecia rejestracji NZS Konferencja z okazji 30-lecia rejestracji NZS Konferencja z okazji 30-lecia rejestracji NZS Konferencja z okazji 30-lecia rejestracji NZS


Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947"

3. marca w Sali Widowiskowej Klubu "Marchołt" odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Uroczystość uświetnili swą obecnością: wicewojewoda śląski Piotr Spyra, śląski kurator oświaty Stanisław Faber oraz wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Sławomir Ciebiera.
Nagrody laureatom wręczył wicewojewoda śląski – Piotr Spyra.

Jury konkursu, pracujące pod przewodnictwem dr Kazimierza Miroszewskiego, dokonało następującego podziału nagród:

I nagroda (dwutygodniowy kurs j. angielskiego w W. Brytanii):

Filip Przybysz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

II nagroda:

Julia Janczyk - VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Sosnowcu

Wyróżnienia:

Gratulujemy laureatom!

Finał konkursu 'Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947' Finał konkursu 'Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947' Finał konkursu 'Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947' Finał konkursu 'Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947' Finał konkursu 'Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947' Finał konkursu 'Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947' Finał konkursu 'Kształtowanie się systemu władzy komunistycznej na ziemiach polskich 1945-1947'


Polska wobec kryzysu

Stanisław Michałkiewicz w Klubie Dyskusyjnym

11. lutego z przybyłymi na spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Irka Kwietnia dyskutował Stanisław Michalkiewicz.
Tematem dyskusji była Polska wobec kryzysu.

Spotkanie prowadził prof. Wojciech Pluskiewicz.


Mariusz Pilis w Klubie Irka Kwietnia

Gościem Klubu Dyskusyjnego im. Irka Kwietnia był Mariusz Pilis

26. stycznia gościem Klubu Dyskusyjnego im. Irka Kwietnia był Mariusz Pilis. Wstępem do dyskusji był głośny film jego autorstwa „List z Polski”. Po projekcji zebrani dyskutowali z reżyserem na temat obecnego stanu państwa polskiego i uwarunkowań międzynarodowych.

Spotkanie prowadził Marek Kempski.


Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
"Za wolność waszą i naszą – wojna polsko-bolszewicka 1920"

2. czerwca w Sali Widowiskowej Klubu "Marchołt" odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Listę nagrodzonych przedstawił zebranym w imieniu jury – dr Kazimierz Miroszewski.
Nagrody laureatom wręczył wicekurator śląski - Tadeusz Żesławski.

Jury konkursu dokonało następującego podziału nagród:

Główna nagroda (dwutygodniowy kurs j. angielskiego w W. Brytanii):

Wyróżnienia (odtwarzacze MP4):

Gratulujemy laureatom!

wręczenie nagród wręczenie nagród wręczenie nagród


Smoleńsk 2010


Konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Za waszą wolność i naszą - wojna polsko-bolszewicka 1920

Główna nagroda: dwutygodniowy kurs j. angielskiego w Anglii

Za waszą wolność i naszą - wojna polsko-bolszewicka 1920 - plakat
więcej.....


Leszek Moczulski w Klubie

Leszek Moczulski

18. listopada Klub Dyskusyjny im. Irka Kwietnia gościł Leszka Moczulskiego. Tematami dyskusji były: książka L. Moczulskiego "Wojna Polska 1939" oraz aktualne zagadnienia geopolityki.
Spotkanie prowadził Marek Kempski.


Nowe władze Stowarzyszenia

9. listopada 2009 Konwent Stowarzyszenia dokonał wyboru władz na nową kadencję. W skład poszególnych organów weszli:

Zarząd:
Aleksander Fiszer - skarbnik
Krzysztof Gołba - rzecznik
Zbigniew Kopczyński - prezes
Andrzej Misiołek - sekretarz
Aleksander Szpak - wiceprezes

Komisja Rewizyjna:

Marzena Grygierczyk - Tłuchowska
Piotr Janas
Andrzej Klimowicz
Piotr Kowalski - przewodniczący
Tatiana Rajnich - Latała

Sąd Koleżeński:

Adam Gołuch
Leszek Piechota
Wojciech Pluskiewicz - przewodniczący


Inauguracja Klubu Dyskusyjnego im. Irka Kwietnia

11. października rozpoczął działalność Klub Dyskusyjny imienia Irka Kwietnia. Tematem pierwszego spotkania był Wrzesień 1939 na Śląsku. Gośćmi Klubu byli:

Jerzy Gorzelik (Ruch Autonomii Śląska)
Andrzej Roczniok (Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej)
Piotr Spyra (Ruch Obywatelski Polski Górny Śląsk)
Prof. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski)
Dyskusję poprzedziła projekcja filmu Macieja Muzyczuka.
Spotkanie prowadził Jan Mazurkiewicz.


Uroczystość nadania tytułu członka honorowego profesorowi Franciszkowi Maurerowi

profesor Franciszek Maurer
więcej zdjęć


26. września 2009 odbyło się uroczyste nadanie tytułu członka honorowego profesorowi Franciszkowi Maurerowi. Miejscem uroczystoci była historyczna sala 101 na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, sala, w której powstał NZS PŚl i w której Zrzeszenie miało swą siedzibę w latach 1980-81.
Na uroczystość przybyli współpracownicy i wychowankowie Profesora, zaproszeni goście i członkowie Stowarzyszenia NZS 1980.
Władze Uczelni reprezentował dziekan Wydziału Architektury prof. nzw. dr hab. inż. arch. Krzysztof Gosidło.
Laudację wygłosił dr inż. arch. Piotr Stachurski.


Profesor Franciszek Maurer
Członkiem Honorowym Stowarzyszenia NZS 1980

Konwent Stowarzyszenia NZS 1980 na zebraniu nadzwyczajnym w Katowicach dn. 16. lipca 2009 roku postanowił jednogłośnie o nadaniu godności

CZŁONKA HONOROWEGO STOWARZYSZENIA NZS 1980

Panu Profesorowi
FRANCISZKOWI MAUREROWI

w uznaniu wybitnych zasług na rzecz propagowania i wcielania w życie ideałów, które legły u podstaw Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Profesor Franciszek Maurer

Franciszek Maurer urodził się 7 listopada 1918 roku w Łącku koło Nowego Sącza.

Po ukończeniu gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki we Lwowie w 1938 roku, rozpoczął studia architektoniczne na Politechnice Lwowskiej. Studia, które kontynuował podczas okupacji sowieckiej oraz niemieckiej, ukończył w 1943 roku.

Podczas okupacji wstąpił do Armii Krajowej, przyjmując pseudonim "Zyndram". Jego dowódcą był wówczas porucznik Jerzy Węgierski. W ramach akcji "Burza" Franciszek Maurer "Zyndram" otrzymał zadanie specjalne. To właśnie on 24 lipca 1944 roku umieścił na szczycie wieży lwowskiego ratusza biało-czerwoną flagę. Dr Paweł Lisiewicz (Dziennik Śląski nr 12, 8-10.07.1994) nazywa go ostatnim polskim chorążym, który na rozkaz Rzeczypospolitej zatknął nad Lwowem flagę państwową.

W 1946 roku przyjechał na Śląsk i rozpoczął pracę jako architekt nad odbudową kraju. Był kierownikiem działu w Zarządzie Odbudowy Kolei w Katowicach. W 1948 roku przeniósł się do Gliwic, stając się gliwiczaninem z wyboru.

Był głównym projektantem odbudowy gliwickiej Starówki. Był to wówczas projekt wymagający rozwiązań nowatorskich nie tylko w skali kraju. Nigdy dotąd nie podejmowano się architektonicznej rekonstrukcji całych zespołów miejskich doszczętnie zniszczonych w wyniku działań wojennych. Odbudowa gliwickiej Starówki wyprzedzała w czasie odbudowę Starówki warszawskiej (wcześniej był Gdańsk). Zatwierdzenie projektu wymagało przełamania wyjątkowo silnego oporu zwolenników postawienia w tym miejscu "słusznego politycznie" blokowiska.

Od 1949 roku Franciszek Maurer rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, jako asystent prof. Czesława Thulie - architekta i historyka architektury wywodzącego się także ze szkoły lwowskiej, w tworzącym się właśnie Oddziale Architektury (przekształconym w Instytut Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury, a w 1977 r. w samodzielny Wydział Architektury). Pracę doktorską obronił w 1965 roku na Politechnice Gdańskiej (temat: Zagospodarowanie przestrzenne zabytkowego śródmieścia Gliwic, późniejszego ośrodka przemysłu na Śląsku). Do obrony pracy habilitacyjnej - 3 tomowego dzieła, stanowiącego kompendium wiedzy na temat miejskich murów obronnych na Śląsku (w granicach średniowiecznych) - nie doszło nigdy, gdyż ówczesne władze Uczelni zaproponowały zredukowanie publikacji do 30-str. streszczenia. W 1971 roku dr inż. arch. Franciszek Maurer został powołany na stanowisko docenta. Przez wiele lat pełnił funkcję Kierownika Zespołu Rozwoju Myśli Architektonicznej i Urbanistycznej (przekształconego później w zespół Historii Architektury i Konserwacji Zabytków). W latach 1981-84 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki ds. Nauki. Na emeryturę przeszedł w roku 1989. Nie przerwało to jednak jego aktywności zawodowej. Przez wszystkich tytułowany Profesorem, choć nie uzyskał tytułu profesora, ani nie został mianowany na stanowisko profesora.

W roku 1980 wstąpił do N.S.Z.Z. "Solidarność". Od samego początku był jednym z największych zwolenników i przyjaciół NIEZALEŻNEGO ZRZESZENIA STUDENTÓW. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 przybył na Uczelnię, dając wraz solidarności ze strajkującymi studentami. Studenci represjonowani za działalność opozycyjną, wspierający tę działalność, lub po prostu wyrażający sympatię wobec demokratycznej opozycji, mogli zawsze liczyć na jego pomoc. Mimo usilnych nalegań stanowczo odmówił wstąpienia do tworzonego wtedy PRON.-u. Kiedy I Sekretarz wydziałowej organizacji PZPR zwołał zebranie wszystkich pracowników Wydziału Architektury przed 1 Maja, na pytanie: "kto nie wybiera się na pochód 1-majowy?", był jednym z kilku zaledwie pracowników i jedynym spośród profesorów i docentów, który miał odwagę podnieść rękę.

Franciszek Maurer otrzymał za swoją pracę szereg odznaczeń, między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Order Polonia Restituta i Wielką Wstęgę Orderu Świętego Stanisława.

Od najmłodszych lat wielką pasją Franciszka Maurera były rysunek i malarstwo, czemu dał wyraz w licznych wystawach w kraju i zagranicą (Wiedeń, Rzym, Werona, Turyn, Toronto). Jest także autorem licznych tablic pamiątkowych, wykonanych w technice sgraffito. W Gliwicach są to m.in.: św. Jadwiga na budynku plebanii kościoła Wszystkich Świętych, Cyprian Kamil Norwid na budynku przy ul Norwida 1 (gdzie autor mieszka do dziś), Józef Piłsudski przy Placu Piłsudskiego.

Mimo ukończonych 90 lat nadal zadziwia swoją pasją tworzenia. W tym roku (20 kwietnia) nastąpiło odsłonięcie najnowszego dzieła Profesora - tablicy poświęconej Wojciechowi Korfantemu (Gliwice, Aleja Korfantego 2-4). Reprezentantem Prezydenta RP na tej uroczystości był prof. Ryszard Legutko.

Obecnie Pan Profesor Franciszek Maurer pracuje nad tablicą pamiątkową generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila".


O wielu z przedstawionych wydarzeń (zwłaszcza tych od roku 1980) piszę jako naoczny świadek. Pana Profesora Franciszka Maurera poznałem w roku 1976. Był promotorem mojej pracy magisterskiej (Ratusz gliwicki na tle ratuszy śląskich - 1986). W roku 1995 (jeszcze przed obroną doktoratu) przekazał mi prowadzenie przedmiotu Historia Architektury Średniowiecznej. Byłem też głównym wykonawcą jego ostatniego projektu - tablicy pamiątkowej Wojciecha Korfantego. Swoistym elementem "sztafety pokoleń" było to, że pomagał mi w tym mój dyplomant Paweł Spisak.

Piotr Stachurski


Ireneusz Kwiecień (1958 – 2009)

Wspomnienie

11 czerwca zmarł Ireneusz Kwiecień, mój Przyjaciel. Był to niezwykły człowiek i wszystkim, którzy Go znali będzie Go brakowało. Irek miał zaledwie 50 lat, ukończył historię na Uniwersytecie Śląskim w 1981 roku. Zawsze był człowiekiem chodzącym własnymi ścieżkami, myślącym po swojemu i na zakończenie studiów zachował się całkowicie odmiennie od innych. W tym czasie studenci po ukończeniu edukacji składali przysięgę wojskową; Irek odmówił złożenia tej deklaracji lojalności komunistycznej władzy. Zapłacił za to wysoką cenę, gdyż skierowano go karnie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Po opuszczeniu koszar zaangażował się całym sobą w działalność opozycyjną, przez Jego dom przeszło szacunkowo około miliona ulotek i innych druków nieocenzurowanych. To dzięki takim ludziom jak On był możliwy przełom 1989 roku.

Irek był człowiekiem nie do końca zdolnym zaakceptować kierunek ewolucji Polski po 1989 roku, poza krótkim, 2,5–letnim epizodem pełnienia funkcji dyrektora Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku nigdzie nie był zatrudniony na stałe. Najlepiej czuł się w roli niezależnego obserwatora, doradcy, komentatora. Nie potrafił wpisać się w świat małych spraw, małych interesów, niskie pobudki działania były Mu obce. Był przedstawicielem tej grupy Polaków, których nasz kraj nie potrafił odpowiednio wykorzystać dla budowy wspólnego dobra. Należał do ludzi nie zgadzających się na podział na ”lepszych” (czytaj – wpisanych w układ, powiązanych niewidzialnymi nićmi niekoniecznie czystych interesów) i tych „zwykłych”, oczekujących przejrzystych zasad życia społecznego, ciężko pracujących na chleb codzienny. A ostrość sądu, trafność diagnozy, przenikliwość opinii Irka były rzadko spotykane. Dlatego trafiali do Niego różni ludzie potrzebujący rady, której nie znajdowali gdzie indziej.

Żegnaj, Przyjacielu.

Wojciech Pluskiewicz


Finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

”Dwudziestolecia Polski Niepodległej – sukcesy i porażki”

23. kwietnia w Sali Widowiskowej Klubu "Marchołt" odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Nagrody w imieniu wojewody śląskiego i śląskiego kuratora oświaty wręczała pani Katarzyna Wójcik asystentka wojewody.
Listę nagrodzonych przedstawił zebranym przewodniczący jury - doc. hab. Andrzej Topol
Jury konkursu dokonało następującego podziału nagród:

I nagroda:
Filip Musiał – IV LO w Bielsku - Białej

Dwie II nagrody:
Daniel Dybek - IV LO w Bielsku – Białej
Mateusz Sobański - IV LO w Bielsku – Białej

Dwa wyróżnienia:
Agnieszka Surowiec – I LO w Piekarach Śląskich
Przemysław Musiał - IV LO w Bielsku - Białej

Gratulujemy laureatom!


Zapraszam na tradycyjny
karnawałowy bal NZS

Jak zwykle, w ostatnią sobotę karnawału, tj. 21. lutego.
Miejsce również tradycyjne: Klub Marchołt w Katowicach, ul. Warszawska 37
Rozpoczęcie balu o godz. 20.
Koszt uczestnictwa w balu to 150 zł od osoby, którą to należność wpłacać można na konto nr:

34 84370002 0010 0152 1127 0001

Właściciel konta: Stowarzyszenie NZS 1980 ul. Warszawska 37 40-010 Katowice

lub gotówką w siedzibie Stowarzyszenia w godz. 11-17 w dni robocze. Proszę jednak o korzystanie z bezgotówkowej formy płatności. Wpłaty na konto znacznie ułatwiają nam rozliczenia.

Z powodu ograniczonej ilości miejsc, o rezerwacji decydować będzie kolejność wpłat. Dlatego proszę powiadamiać mnie o dokonanej wpłacie mailem lub SMS-em (608 487 202

Proszę również gorąco o przekazanie tego zaproszenia swoim znajomym. Nie do wszystkich zainteresowanych docierają moje zaproszenia.

Z niezależnym pozdrowieniem

Zbyszek Kopczyński


Kolejny konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Dwudziestolecia Polski Niepodległej – sukcesy i porażki
Konkurs pod patronatem Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty.
Główna nagroda: dwutygodniowy kurs j. angielskiego w Anglii

więcej.....


Finał konkursu dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych
"Wojciech Jaruzelski - patriota czy zdrajca?"

16. maja o godz. 14.00 w Sali Widowiskowej Klubu "Marchołt" odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Nagrody wręczał śląski wicekurator oświaty - mgr Krzysztof Chodorowski.
Listę nagrodzonych przedstawił zebranym przewodniczący jury - doc. hab. Andrzej Topol
Jury konkursu postanowiło nie przyznać nagród. Przyznano jedynie wyróżnienia.

Wyróżnionymi zostali:
Sebastian Kubica - VI LO w Bielsku - Białej
Szymon Marcinów - I Społeczne LO w Gliwicach
Roksana Szewczyk - Zespół Szkół Nr 5 w Jastrzębiu Zdroju
Emilia Szmuk - Zespół Szkół Nr 5 w Jastrzębiu Zdroju

Gratulujemy wyróżnionym!Kolejny konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Wojciech Jaruzelski patriota czy zdrajca?
Konkurs pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty

więcej.....


Zapraszamy na tradycyjny karnawałowy bal NZS!

Termin - jak zwykle - ostatnia sobota karnawału, tj. 2 lutego.
Miejsce - to samo co w roku ubiegłym - Klub Marchołt w Katowicach, ul. Warszawska 37.
Oficjalne rozpoczęcie o godz. 20:00. Lokal otwarty będzie od 18:00.
Koszt uczestnictwa w balu to 150 zł od osoby.
Należność wpłacać można na konto nr:

34 84370002 0010 0152 1127 0001

Właściciel konta:
Stowarzyszenie NZS 1980
ul. Warszawska 37
40-010 Katowice


lub gotówką w siedzibie Stowarzyszenia w godz. 11:00 - 17:00 w dni robocze. Proszę jednak o korzystanie z bezgotówkowej formy płatności. Wpłaty na konto znacznie ułatwiają nam rozliczenia.

Z powodu ograniczonej ilości miejsc i spodziewanej wysokiej frekwencji, o rezerwacji miejsc decydować będzie kolejność wpłat. Dlatego proszę powiadamiać mnie o dokonanej wpłacie mailem lub SMS-em.

Jeśli macie Państwo pytania co do szczegółów, dzwońcie do naszej siedziby: 032 253 07 38, na moją komórkę: 608 48 72 02 lub prześlijcie maila.

Z niezależnym pozdrowieniem
Zbyszek Kopczyński


Dwa tygodnie w Bath - relacja Marzeny Rospędek, laureatki konkursu

Na początku lipca, w ramach głównej nagrody konkursu "Stan wojenny oczami młodzieży", wyjechałam na 2-tygodniowy kurs języka angielskiego w Anglii. W moich rękach leżała decyzja, w jakie miejsce chciałabym pojechać. Wybrałam miasto Bath.
Miasto słynie z bogatej historii. Umieszczono je na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego z uwagi na znakomicie zachowane ruiny budowli i łaźni rzymskich, obecnie wspaniale wkomponowanych w efektowną architekturę XVIII-wieczną. Mieszkała tu słynna pisarka brytyjska Jane Austin. Urokliwą atmosferę miasteczka współtworzą liczne muzea i galerie oraz przytulne kawiarenki.
Cały czas trwania kursu uważam za niezwykle udany pod względem doskonalenia moich umiejętności językowych oraz otwierania się na inne kultury. W szkole spotkałam młodzież z różnych zakątków świata. Od razu znaleźliśmy wspólny język - był to język angielski. Lekcje w nowatorski sposób łączyły naukę i zabawę. Każdego dnia mogliśmy uczęszczać na różnego rodzaju zajęcia rekreacyjne, np. mini golf, pływanie łódkami, czasami na wieczór dyskoteka bądź karaoke. W sobotę, dzień, w który szkoła organizowała wycieczki, pojechaliśmy do Walii, gdzie zwiedziliśmy jeden z tamtejszych zamków Chepstow Castle, a później udaliśmy się do stolicy Walii - Cardiff. Niedziela była dniem wolnym od zajęć szkolnych, jednakże z myślą, że należy ją wykorzystać do ostatniej minuty, wraz z grupą kilku koleżanek wybrałyśmy się na wycieczkę do Oxfordu. Podczas całego pobytu mieszkałam u sympatycznej, młodej, brytyjskiej rodziny, na rozmowach z którą upływał mi miło czas spędzany w domu.
Wyjazd uważam za jak najbardziej udany, obfitujący w wiele przygód, ciekawych doświadczeń i nowych znajomości. Świetna okazja na wypróbowanie, a także niewątpliwie na doskonalenie swoich umiejętności językowych. 2 tygodnie upłynęły niczym 2 dni. Po powrocie do domu brakowało mi krajobrazu przepełnionego soczystą zielenią i angielskiej mżawki. Wspominam ten wyjazd jako najwspanialszą nagrodę, już teraz czuję, że wywarł on na mnie niezatarte wrażenie.

Marzena Rospędek


Finał konkursu Wojna przeciwko narodowi grudzień 1981 - czerwiec 1989. Stan wojenny i jego konsekwencje oczami współczesnej młodzieży

13 kwietnia w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.
I nagrodę - dwutygodniowy kurs j. angielskiego w W. Brytanii - przyznano Marzenie Rospędek z II LO im. R. Traugutta w Częstochowie.

więcej.....


Zapraszamy na Bal NZS

Bal odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę karnawału, tj. 17 lutego.

Tym razem bawić się będziemy w Klubie Marchołt w Katowicach, ul. Warszawska 37.
Oficjalne rozpoczęcie o godz. 20, lokal otwarty będzie od 18.00.

Koszt uczestnictwa w balu to 130 zł od osoby. Pieniądze wpłacać można na konto nr:

34 84370002 0010 0152 1127 0001
Stowarzyszenie NZS 1980
ul. Warszawska 37
40-010 Katowice

Lub gotówką w siedzibie Stowarzyszenia w godz. 11-17 w dni robocze.

Jeśli mają Państwo pytania, co do szczegółów, prosimy o kontakt telefoniczny: 032 253 07 38 lub 608 48 72 02.


Janusz Korwin-Mikke i Wojciech Popiela w Marchołcie

Salon u Marchołta Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych zaprasza na kolejne spotkanie.

Tym razem naszymi gośćmi będą - założyciel Unii Polityki Realnej i jej długoletni prezes Janusz Korwin-Mikke oraz obecny prezes UPR Wojciech Popiela.

Piątek, 9 luty 2007, godz. 17:00, siedziba KNST Marchołt - Katowice, ul. Warszawska 37


Zaproszenie na spotkanie z wicemarszałkiem Senatu RP Maciejem Płażyńskim

Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych "Marchołt" oraz Stowarzyszenie NZS 1980 zaprasza na spotkanie z wicemarszałkiem Senatu RP Maciejem Płażyńskim w dniu 18 stycznia (czwartek) o godz. 17:00 w siedzibie KNST "Marchołt", Katowice, ul. Warszawska 37


Konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Wojna przeciwko narodowi grudzień 1981 - czerwiec 1989
Stan wojenny i jego konsekwencje oczami współczesnej młodzieży.

Nagrodą główną w konkursie jest dwutygodniowy kurs języka angielskiego w Anglii!

13 kwietnia o godz. 14.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

więcej.....


Fundacja Via Facti

30 października 2006 zarejestrowana została Fundacja Via Facti. Cele Fundacji pokrywają się z celami Stowarzyszenia NZS 1980. Utworzona ona została aby wspierać działalność Stowarzyszenia oraz prowadzić działalność charytatywną.