NOWATORSKI PROJEKT POPRAWY OPIEKI PERINATALNEJ Z ZASTOSOWANIEM ŚRODKÓW AUDIOWIZUALNYCH ORAZ ARANŻACJI PLASTYCZNEJ

W dniu 27 stycznia 2012 roku w Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Nr 2 w Bytomiu odbyła się uroczysta prezentacja zrealizowanego projektu aranżacji wnętrza na oddziale intensywnej terapii noworodka. Aranżacja została wykonana z myślą o rodzicach wcześniaków aby przez terapię kolorami, muzyką, obrazem i elementami relaksacyjnymi przywrócić im radość z cudu narodzin i dać nadzieję. Odpowiednio przystosowane sale mają na celu pozytywny wpływ na psychikę rodziców, a w efekcie skuteczną rehabilitację dziecka. Celem istotnym jest także zmniejszenie stresu, lęku i napięcia u rodziców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Pierwsze chwile związane z narodzinami maleństwa są szczególnie ważne w życiu jego rodziny, dlatego zdecydowano się zastosować techniki relaksacyjne. Aranżacja została przeprowadzona przez Fundację Via Facti dzięki współfinansowaniu projektu przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta w Bytomiu.


Zdjęcia z prezentacji projektu


Fundacja Via Facti we współpracy z Polskim Radiem Katowice prowadzi akcję na rzecz dr Adama Ziółkowskiego.

Dr Ziółkowski uległ bardzo poważnemu wypadkowi w trakcie dyżuru jako lekarz pogotowia ratunkowego. Podczas udzielania pomocy leżącemu na ulicy pacjentowi został staranowany przez samochód prowadzony przez pijanego kierowcę. Stan dr Ziółkowskiego wymaga długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. NFZ może ją finansowac tylko w ograniczonym zakresie.

Celem naszej akcji, której patronuje metropolita katowicki, ks. arcybiskup Damian Zimoń, jest zebranie pieniędzy na rehabilitację dr Ziółkowskiego i edukację jego córki. W tym celu przeprowadzona zostanie aukcja prac wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz przedmiotów ofiarowanych przez znane postacie Górnego Śląska.

Aukcja rozpocznie się w piątek 18. maja podczas koncertu charytatywnego w Sali Koncertowej Polskiego Radia Katowice a następnie będzie kontynuowana w internecie, tak aby każdy mógł wziąć w niej udział.

Więcej informacji o przebiegu aukcji a także na temat okoliczności wypadku i obecnej sytuacji dr Ziółkowskiego na stronach internetowych: www.adamziolkowski.promokacja.eu

Można również pomóc dr Ziółkowskiemu wpłacając pieniądze bezpośrednio na specjalnie w tym celu utworzone subkonto Fundacji Via Facti: 22 1540 1128 2001 7002 2535 0002

Protokół aukcji na rzecz dr Adama Ziółkowskiego w dniu 18. maja 2007 (format pdf)


30 października 2006 zarejestrowana została Fundacja Via Facti.

Cele Fundacji pokrywają się z celami Stowarzyszenia NZS 1980.

Utworzona ona została aby wspierać działalność Stowarzyszenia oraz prowadzić działalność charytatywną.